O sporcie
W sporcie zaprzęgowym są trzy podstawowe rodzaje wyścigów. W zależności od długości trasy, dzielą się one na wyścigi sprinterskie (krótkodystansowe), średniodystansowe i długodystansowe. Zawody rozgrywane mogą być na śniegu albo w warunkach bezśnieżnych tzw. drylandy.

ZAPRZĘGI Liczba psów w zaprzęgu decyduje o tm, w jakiej klasie zawodnik będzie rywalizował (D -2 psy, C - 4 psy, itd). Oprócz podziału na klasy stosuje się też odrębną klasyfikację dla psów czystych ras północnych (1, 2) oraz dla innych ras i psów nierasowych (0). W sezonie drylandowym zawodnik startuje z psami na specjalnym wózku, zimą oczywiście na saniach.

Inną, tylko zimową dyscypliną jest SKIJORING. Zawodnik staruje na nartach biegowych. Połączony jest z psem specjalną elastyczną liną.

W ostatnich latach dużą poularność zyskał BIKEJORING i z reguły jest bardzo mocno obsadzony. Ta tylko drylandowa dyscyplina polega na tym, że zawodnik startuje na rowerze, do którego z przodu przypięty jest pies. To bardzo szybka konkurencja dla amatorów mocnych wrażeń.

CANICROSS, to bieg człowieka z psem. Zawodnik połączony jest z psem za pomocą specjalnej liny z amortyzatorem.
Pies biegnie przed człowiekiem. W tej klasie limit wieku jest najniższy - już sześcioletnie dzieci mogą walczyć o trofea.
W Europie canicross jest bardzo popularny jako sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu z psem.

Agencja Interaktywna Cyberstudio
Pies