Ellis Racing Sleddog Kennel
Ellis Racing Sleddog Kennel składa się zwykle z 60-70 dorosłych psów i 20-30 szczeniaków. We Wrześniu 2001 przenieśliśmy swój kennel do Willow na Alasce. Szczęśliwe psy biegają, ponieważ kochają to robić, to jest nasza filozofia treningu psów zaprzęgowych. Wierzymy, że pies który jest w pełni zdrowy, dobrze odżywiony, zadbany i wytrenowany również da z siebie wszystko. Wszystkie nasze treningi przeprowadzane są z pozytywnym nastawieniem i nigdy nie wymagamy od psów więcej niż mogą zrobić.

Letnie treningi odbywają się na (walkerze) co pozwala na utrzymanie niezłej formy podczas wakacyjnej przerwy. Psy chodzą do końca września i do tego czasu mają już wychodzone ok. 350 km. Do czasu gdy przypinamy je do quada mają całkiem niezłą kondycję i są dobrze umięśnione. To sprawia, że ciężki trening z quadem jest o wiele łatwiejszy dla ich ciał. Z czterokołowcem trenujemy przez październik i połowę listopada. Zazwyczaj staramy się nie trenować na gołej ziemi więcej niż 15 km. Na szczęście możemy trenować na śniegu od połowy listopada i wtedy jeździmy od 16 km w górę, na różnych trasach miękkich, wyboistych i wolnych oraz na dobrze ubitych i szybkich. Zanim w styczniu zacznie się sezon zabieramy psy na kilka dłuższych treningów (ok.40 km.) aby zobaczyć jak reagują na taki dystans. Wybieramy jeden czy dwa lokalne wyścigi aby zobaczyć jak sprawdzają się młode psy. Następnie jedziemy na dwa główne.

Co przynosi zwycięstwo?

• dobre psy,
• najlepszy trening,
• najlepsze żywienie,
• najlepsza opieka,
• najlepszy sprzęt i tysiące małych szczegółów, które mogą zrobić wielką różnicę w ten jeden weekend,
• solidne zaplecze finansowe i dużo ciężkiej pracy.

W Szwecji ściganie się z wyżłami niemieckimi i pointerami ma długą tradycję. Zostały one wyhodowane do tego ponad 50 lat temu. Psy te mają niezwykłą chęć do pracy i są ekstremalnie wytrzymałe na ciężkie warunki pracy w zaprzęgu. W latach 80-tych kilka Alaskan husky zostało sprowadzonych do Szwecji i Norwegii. Kilku najlepszych maszerów doszło do wniosku, że jeżeli któregoś dnia chcą pokonać zawodników z Alaski, to muszą mieć coś nowego, coś czego maszerzy na Alasce jeszcze nie mieli. Skrzyżowaliśmy najlepsze wyżły i pointery z najlepszymi liniami alaskanów i tak powstał zaprzęgowy pies skandynawski (hound). Pointery są oryginalnie hodowane do polowań w górach więc są niebywale wytrzymałe. Te, których my używamy do mieszanek są małe i lekkiej kości w porównaniu do dużych psów używanych np. do pulki. (te ważą ok.30-40 kg podczas gdy nasze ok 20-22 kg). Potrzebują lepszej opieki w zimie, np. lepiej ocieplonych bud, dużo słomy, koce, dodatkowo podszyte uprzęże. Nasze rasowe pointery maja bardzo krótką sierść więc w zimie śpią w domu i nie trenują gdy temperatura spada poniżej 6 stopni poniżej zera. Nasze psy to mieszanki pomiędzy alaskanów, pointerów i wyżłów. Gdy wybieramy psy do rozmnożenia bierzemy pod uwagę te sprawdzone w zaprzęgu. Mieszamy tylko lidery, ponieważ jest to jedna ze cech którą łatwo utracić przy hodowli.

Zanim zaprzęgniemy szczeniaka w wieku ok. 6 miesięcy, przyzwyczajamy go do łańcucha lub chodzimy z nim na smyczy a by nauczył się rozplątywać. Dostają swoją własną budę i są przyczepiane na 2-3 tygodnie. Staramy się wtedy ograniczyć im ruch. Po tym okresie bierzemy dwa lidery, cztery szczeniaki i jedziemy.

Karma

Do namoczonej suchej karmy dodajemy ok. 30% mięsa drobiowego i wołowego i dodajemy oleju z pszenicy.

Do karmy dodajemy:
• Impact - wysoko energetyczny preparat, pomaga spalać kalorie. Jest ważnym składnikiem diety podczas stresujących treningów i wyścigów
• Endure - pomaga w regeneracji stawów, ścięgien i budowie mięśni. Ma też pozytywny wpływ na układ odpornościowy.
• Glycocharge - powoduje niezwykle szybką regenerację po wysiłku. Jest niezbędny przy wieloetapowych wyścigach

Miesiąc przed rozpoczęciem sezonu podajemy również Cansol 08 jest to super energetyczny suplement dla ciężko pracujących psów

Opracowała na podstawie materiałów zewnętrznych Maciek Wodziński

Agencja Interaktywna Cyberstudio
Pies